logo.gif (4212 bytes)

| Strona główna | Nasza oferta | Artyści ludowi | O regionie | Dodaj do ulubionych |


Urząd Gminy w Chmielnie

ul.Gryfa Pomorskiego 22
83 - 333 Chmielno, woj. Pomorskie
tel./fax  (058) 684 - 22 - 16


Wójt Gminy - Zbigniew Roszkowski
Przewodniczący Rady Gminy - Ryszard Cierocki


Artyści ludowi

Chmielno słynie przede wszystkim z garncarstwa kultywowanego od X pokoleń w rodzinie Neclów. Właśnie przy ich warsztacie 23 czerwca 1993 roku otwarto Muzeum Ceramiki Neclowskiej. Można w nim oglądać wyroby dziadka i wuja Karola Elasa - Necla, który po śmierci Ryszarda Necla przejął zakład.

Piękną ceramikę Neclów znaczoną stemplami kolejnych mistrzów, wyróżniającą nie tylko charakterystyczne kształty, ale przede wszystkim ręcznie malowane wzory, których jest siedem.
Sa to: "

  • "mały tulipan"
  • "duży tulipan"
  • "łuska rybia"
  • "lilia"
  • "różdżka bzu"
  • "gwiazda kaszubska"
  • "kaszubski wianek"

Karola Elasa - Necla warto odwiedzić, zobaczyć jak toczy na kole garncarskim dzbany, wazony, talerze, filiżanki, lichtarze: jak zdobi i wypala. Można również samemu spróbować sztuki garncarskiej, jak i na miejscu nabyć gotowe wyroby. Istnieje też drugi warsztat garncarski z ręczną produkcją wyrobów ceramicznych glinek z Niemiec i Holandii. Jego właścicielem jest Eugeniusz Trowski.

Malarstwo na szkle to stara tradycja na Kaszubach, sięgająca XVII - XVIII wieku. Niegdyś w obrazach malowanych tą techniką dominowała tematyka religijna. Sztuka malowania na szkle do dziś jest żywa. Od 30 lat popularyzują ją m. in. doroczne konkursy "Ludowych Talentów" organizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Borzestowie pod opieką nauczycielki Agnieszki Cirockiej, która uczy młodzież tej starej sztuki zajmują czołowe lokaty w "Ludowych Talentach".

Widoki z Kaszub, piękno przyrody stara się pokazywać najczęściej w swojej twórczości malarka Krystyna Malek z Garcza w gminie Chmielno. Lubi malować na szkle. Obrazy wykonane tą techniką mają bardziej wyraziste kolory i chętnie kupowane są przez turystów polskich i zagranicznych jako pamiątki z Chmielna. Obecnie prowadzi zajęcia plastyczne w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie przzekazując talent malarski młodszym pokoleniom.

Od wielu lat kultywowane jest hafciarstwo, należące również do najstarszych przejawów sztuki ludowej. Zajmują się tym profesjonalnie dwie mieszkanki Chmielna: Maria Pastwa i Stefania Socha oraz mieszkanka Miechucina Stefania Witos. Ich haftowane serwetki i obrusy cieszą się wielkim powodzeniem wsród gości z Polski i zagranicy.

Wyrobem instrumentów ludowych zajmuje się Jan Lelek z Borzestowa. "Diabelskie skrzypce", "burczybasy" są używane przez kapele zespołów ludowych.
Burczybas to beczułka z klepek z ogonem z końskiego włosia związanym na węzeł od spodu jej denka. Ów ogon, obficie polewany wodą i rytmicznie pociągany wydobywa z burczybasa niski, buczący dżwięk.
Diabelskie skrzypce są instrumentem nie tyle smyczkowym, co perskusyjnym. Składają się z kija, deski wyciętej na kształt skrzypiec, do której przymocowane jest blaszane pudełko wypełnione twardymi przedmiotami grzechoczącymi przy potrząsaniu i głowy - maski w spiczastym kapeluszu z blaszkami wokół ronda, na szczycie kija. Gra się na tych skrzypcach stukając kijem w podłogę, wówczas brzęczą i grzechoczą.

Wszystkie wyroby artystów ludowych dostępne są w sprzedaży w punkcie IT mieszczącym się w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

 

 







 


Rezerwacji i Informacji udzielają :
Biuro Informacji Turystycznej

83 333 Chmielno
ul.Gryfa Pomorskiego 20
tel.: (58) 684 22 05
fax: (58) 684 22 05


SERDECZNIE ZAPRASZAMY PAŃSTWA
do skorzystania z naszych
kwater agroturystycznych

Agro Katalog WWW

Inne Stowarzyszenia zobacz


2002