Wychodząc na przeciw potrzebom dynamicznego rozwoju i stale powiększającego sie zainteresowania eko i agroturystyką, władze samorządowe powiatu krosnieńskiego przy współudziale pozostałych organizatorów podjęły inicjatywę organizacji Lubuskich Targów Agroturystycznych, które odbyły się w przygranicznym mieście Krośnie Odrzańskim.
Targi miały na celu propagowanie wśród środowisk wiejskich agroturystyki jako dodatkowego źródła dochodu, natomiast mieszkańców miast miały zachęcać do korzystania z tej atrakcyjnej formy wypoczynku.
Organizatorzy targów pragnęli trafić ze swoja ofertą do firm promujących aktywny wypoczynek oraz tych, którzy dysponują wolnym czasem i w wyborze wypoczynku kierują się potrzebą obcowania z naturą.
Zamierzeniem organizatorów było również doprowadzenie do utworzenia podczas trwania targów otwartego forum do licznych dyskusji, wymiany poglądów, doswiadczeń i informacji na temat agroturystyki, gospodarki turystycznej oraz organizacji rynku pracy.
dnia.
Organizatorzy:
Imorezy towarzyszące:- Edycja Festiwalu Polkiej Współczesnej Kultury Ludowej
- Dni Powiatu Krośnieńskiego w tym:
- Dożynki Powiatowe
- Seminarium Tematyczne
- Festyn Partnerski oraz inne imprezy plenerowe
Organizatorzy mają ogromną nadzieję, że Lubuskie Targi znajdą uznanie wśród agroturystów i przekształcą się w imprezę cykliczną. W tym roku nie dopisała jedynie pogoda, która trochę wystraszyła wystawców i zwiedzających. Na blisko 50 zgłoszeń pojawiło się 43 wystawców.
Impreza ściągnęła do miasta wielu rolników i turystów zainteresowanych ofertą targową. Targi odwiedzili lubuscy parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe. Mimo złej pogody wśród zwiedzających było sporo gości zza Odry.
Podczas trwania targów ogłoszono 3 konkursy :
a) Nagroda Marszałka Województwa Lubuskiego -"za najlepiej urządzone stoisko targowe" dla
Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku
b) Nagroda Starosty Krośnieńskiego - "za najlepszy ofertę targową" dla
Sudeckiego Towarzystwa Turystyki Wiejskiej w Jeleniej Górze
c) Nagroda Burmistrza Miasta Krosno Odrzańskie - "za najciekawszą ekspozycję artystyczną" dla
Muzeum Etnograficznego w Ochli.
Udział w Seminarium (07.09.2001) wzięło ok. 120 osób. Swoje referaty wygłosili niemal wszyscy zaplanowani prelegenci (brak- Dyrektora BGŻ w Międzyrzeczu, Dyrektora Departamentu Rozwoju Wsi w Ministerstwie R i R Wsi oraz Prezesa Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne").
Dużo słów uznania należy się wszystkim organizatorom.
|