Z dniem 30 października przy udziale funduszu z Banku Światowego rozpoczął się Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich Komponent "A" Mikropożyczki - dofinansowanie działalności gospodarczej, w tym także działalności agroturystycznej.
Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich PAOW - Komponent "A" - Program Mikropożyczek finansowany jest ze środków pożyczki Banku Światowego oraz środków rezerwy budżetu państwa na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 1 sierpnia 2000 roku w sprawie warunków wspierania wojewódzkich programów mających na celu przeciwdziałanie bezrobociu. W ramach Komponentu A PAOW, a także omawianej rezerwy celowej realizowane będą działania nastawione na usługi dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą - usługi szkoleniowo-doradcze oraz mikropożyczki i dotacje inwestycyjne.
Zadaniem Programu jest wniesienie wkładu finansowego w szeroko rozumiany rozwój gospodarczy obszarów wiejskich i zwiększenie pozarolniczego zatrudnienia mieszkańców wsi.
Na podstawie Umów z dnia 30.10.2002 r. nr 2002-65/DC/PAOW/FDPA-ZACH i 2002-66/DC/PAOW/FDPA-MAŁOP zawartych przez FDPA z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Województwami Małopolskim i Zachodniopomorskim FDPA jest odpowiedzialna za realizację Projektu w województwach Małopolskim i Zachodniopomorskim.
Na terenie województwa małopolskiego Program Mikropożyczek FDPA realizuje we współpracy z Fundacją Rozwoju Regionu Rabka, natomiast w województwie zachodniopomorskim z Gospodarczym Bankiem Spółdzielczym w Barlinku.
Mikropożyczki
Mikropożyczki są udzielane w złotych polskich do wysokości stanowiącej równowartość 5.000 USD liczonej wg kursu średniego z dnia poprzedzającego dzień złożenia kompletnego wniosku pożyczkowego.
Mikropożyczki mogą być udzielane na okres do 36 miesięcy wliczając w to okres karencji w spłacie rat kapitałowych pożyczki nie przekraczający 12 miesięcy.
Oprocentowanie pożyczek jest preferencyjne i podlega weryfikacji raz na pół roku. Oprocentowanie w okresie obowiązywania umowy pożyczkowej jest stałe. Od dnia 1 stycznia 2003 roku oprocentowanie wynosi 7,94%.
Przy udzielaniu pożyczki nie pobierane są żadne prowizje i opłaty dodatkowe.
Podmioty uprawnione do ubiegania się o mikropożyczkę:
O mikropożyczkę mogą ubiegać się osoby, które od minimum 12 miesięcy są na stałe zameldowane w gminie wiejskiej, miejsko-wiejskiej lub mieście do 20 tys. mieszkańców, oraz jednocześnie spełniają jeden z poniższych warunków:
są osobami: - Bezrobotnymi, gotowymi rozpocząć pozarolniczą działalność gospodarczą na własny rachunek.
- Pełnoetatowymi rolnikami prowadzącymi gospodarstwo rolne do 10 ha przeliczeniowych.
- Aktualnie działającymi przedsiębiorcami zatrudniającymi na stałe do 5 osób, chcącymi rozwinąć swą działalność.
- Absolwentami szkół ponadgimnazjalnych, gotowymi rozpocząć pozarolniczą działalność gospodarczą na własny rachunek.
Pożyczkobiorcy muszą zagwarantować ,że ich mikroprzedsiębiorstwa będą działać zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa.
Jednorazowe dotacje inwestycyjne
Osoby, które prowadzą swą działalność gospodarczą nie dłużej niż 12 miesięcy i otrzymały pożyczkę w ramach PAOW będą mogły skorzystać z jednorazowych dotacji inwestycyjnych na zakup środków trwałych w wysokości 3.600 zł.
PROGRAM REALIZOWANY BĘDZIE DO DNIA 31 MAJA 2004 ROKU.
Szczegółowych informacji na temat realizacji Programu udziela:
Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa
ul. Mokotowska 14, Warszawa
tel. (022) 622 52 55
www.fdpa.org.pl e-mail: fdpa@fdpa.org.pl
|