W ciągu ostatnich latach w wielu krajach świat a również i naszym kraju, coraz większą popularnością cieszy się turystyką zrównoważona, zwana również turystyką zieloną, łagodną czy też ekoturystyką. Przeciwstawiana jest ona turystyce masowej, która koncentrując się na pewnych obszarach, czy to górskich , jeziornych lub też nadmorskich przyczynia się do przekształcenia i zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego- zaboru ziemi, zanieczyszczenia wód, powietrza, ziemi... oraz kulturowego: komercjalizacji kultur lokalnych, ich unifikacja a nawet zaniku.
Na obszarach wiejskich ekoturystyka utożsamiana jest z wypoczynkiem w atestowanych, ekologicznych lub tradycyjnych gospodarstwach rolnych. Zainteresowanie tą formą wypoczynku wynika z faktu zbawiennego wpływu środowiska wiejskiego na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Prekursorem rozwoju ekoturystyki w Polsce stał się ECEAT-Poland (European Centre for Ecological Agriculture and Tourism-Poland, czyli Europejskie Centrum Rolnictwa Ekologicznego i Turystyki Oddział w Polsce), pozarządowa organizacja działająca od 1993 r. na rzecz ochrony środowiska naturalnego, zachowania tradycji i kultury polskiej wsi, a szczególnie promocji rolnictwa ekologicznego oraz turystyki i edukacji ekologicznej w gospodarstwach rolnych.
Stowarzyszenie rozpoczęło działalność projektem EAT, czyli Eko Agro Turystyka. Następnie nazwę tą zmieniono na TEGE, czyli Turystyka w Gospodarstwach Ekologicznych. W roku 2002 ECEAT-POLAND z projektem "Ekoturystyka w gospodarstwach ekologicznych-URLOP U EKOROLNIKÓW" został zwycięzcą "Tourism for Tomorrow Award" - nagrody Brytyjskich Linii Lotniczych i Brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. ECEAT-POLAND został wybrany spośród 150 organizacji z 48 krajów.
Obiekty składające się na sieć kwater ECEAT-Poland dzielimy na:- gospodarstwa ekologiczne a atestem,
- gospodarstw przestawiające się na ekologiczne metody produkcji lub małe gospodarstwa tradycyjne,
- ekologiczne pensjonaty wiejskie,
- alternatywne wspólnoty, czyli: wioski ekologiczne, wspólnoty kultywujące tradycję regionu, wioski i gminy, w których władze prowadzą proekologiczną politykę.
Kwaterodawcy współpracujące z ECEAT powinni przede wszystkim:- produkować żywność metodami ekologicznymi,
- zapewnić, że przynajmniej 50% składników posiłku serwowanego turyście będzie składać się z własnych produktów,
- wykazywać troskę o ochronę środowiska, również poprzez oszczędzanie wody, energii, segregację śmieci, proekologiczne zakupy i inwestycje,
- używać naturalnych i lokalnych materiałów (drewno nie plastik),
- podtrzymywać tradycje lokalne,
- inwestować w pierwszej kolejności w rozwój gospodarstwa rolnego.
Podstawowym wymaganym kryterium jest aby dane gospodarstwo posiadało certyfikat producenta żywność ekologicznej. Dzięki temu rolnicy dbają o środowisko przyrodnicze, w przy okazji edukują ekologicznie turystów odwiedzających ich gospodarstwa.
Sebastian
|