Strzecha

| Strona główna | Nasza oferta | Lokalizacja | O regionie | Dodaj do ulubionych |


Nadmorskie Stowarzyszenie
Agroturystyczne "STRZECHA"

76 - 106 Łącko 9
tel. (059) 810 98 70
e-mail: strzecha@wakacje.agro.pl 


Zapraszamy Państwa
do spędzenia urlopu w naszych
gospodarstwach agroturystycznych.
Nasz adres: www.wakacje.agro.pl/strzecha



Stowarzyszenie obejmuje swym działaniem rejon nadmorski, wsie na terenie gminy Postomino : Postomino, Naćmierz, Jezierzany, Królewo i Łącko, na którą warto zwrócić szczególną uwagę.

Mamy tutaj obszar krajobrazu chronionego (począwszy od Jarosławca, aż na zachód od Ustki) płaski brzeg morski pokryty zalesionymi wydmami przyciąga wielu turystów. Podobnie jak w rejonie Słowińskiego Parku Narodowego rozległe jeziora stanowią doskonałe miejsce lęgowe ptactwa.

Na całym terenie zachowała się nie spotykana gdzie indziej ilość ryglowych chałup i zagród, wchodzących w skład obszaru zwanego "krainą w biało-czarną kratę".

Łącko - malowniczo położona wieś nad przymorskim kryptodepresyjnym jeziorem Wicko. Jest to wieś bardzo stara z XIII w., zbudowana w kształcie okrężnicy. Centralnym punktem jest wybudowany w roku 1500 gotycki kościółek ze strzelistą wieżą. Otaczają go uznane za pomniki przyrody leciwe lipy. Wewnątrz kościoła znajduje się ciekawa rzeźba "Ukrzyżowanie", renesansowy ołtarz i chrzcielnica oraz barokowy krucyfiks. Interesujące są również stare zabudowania we wsi. Z domem nr 20, stojącym na miejscu spalonej w XVII-tym wieku zagrody, związana jest legenda. Mieszkał tu niegdyś Jan Długi, będący prawdopodobnie wychowawcą Późniejszego księcia Bogusława X. Młodzieniec, bedąc potencjalnym pretendentem do władzy, stanowił dla swojej bezwzględnej matki zagrożenie. Po próbie otrucia Bogusław jakoby uciekł z zamku i błąkał się po Darłowie, gdzie odnalazł go Jan Długi. Przyszły książę w czasie kilku lat spędzonych w Łącku nauczył się miłości do ojczyzny i sztuki sprawiedliwego rządzenia.

Jarosławiec - stara wieś rybacka, istniała już w XVI-tym wieku. W roku 1829 rozpoczęto tutaj budowę latarni morskiej, szybko sie jednak okazało, że latarnia jest za niska. Światło padając w kierunku zachodnim oświetlało wierzchołki drzew i dachy wyższych zabudowań. W roku 1853 wybudowano wyższą wieżę, na której umieszczono żelazną lampę ze starej latarni. Kolejna przebudowa miała miejsce w roku 1902. Walorem Jarosławca na pewno jest szeroka plaża, na zapleczu której wznosi się ponad dwudziesto metrowy klif.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 









 


Wieś Łącko zachowała orginalne zagrody: domy mieszkalne i budynki gospodarcze zbudowane w konstrukcji szachulcowej, wzniesione  z drewna dębowego i ziemi. Stoja tu od 200 i więcej lat.
Galeria - pastel - wieś Łącko - autor Radosław Barek

zagroda_100.jpg (4559 bytes)

[ Dom szachulcowy

[ Zagroda ]

[ Łącko ]

[ Dom ]

[ Dębowa Brama z 1767r ]

[ Kościół ]

[ Panorama Łącka ]

[ Uliczka ]

Agro Katalog WWW

Inne Stowarzyszenia zobacz


2002